حمایت از ایثارگران:

ماهیت قانونی دفاتر حمایت حقوقی و قضائی ایثارگران چیست؟

محسن جباریدر سال ۱۳۶۵ به منظور تقدیر از مجاهدت و ایثارگریهای رزمندگان اسلام و خانواده های معظم شهدا، اسرا و … تشکیلات دفتر حمایت حقوقی و قضائی ایثارگران و مطابق ماده ۲۰۳ قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت نظارت دفتر حمایت مرکزی تأسیس گردید. در این نوشته به بررسی این دفتر می پردازیم

در سال ۱۳۶۵ به منظور تقدیر از مجاهدت و ایثارگریهای رزمندگان اسلام و خانواده های معظم شهدا، اسرا و … تشکیلات دفتر حمایت حقوقی و قضائی ایثارگران  و مطابق ماده ۲۰۳ قانون استخدامی سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی تحت نظارت دفتر حمایت مرکزی  تأسیس گردید.

انجام هرگونه حمایت حقوقی و قضائی و ارائه خدمات مشاوره ای حقوقی به افراد تحت پوشش این دفاتر، قبول وکالت در پی گیری دعاوی و شکایت مطوحه از طرف آنها، ارشاد قضائی، انجام خدمات لازم جهت تسریع در رسیدگی به پرونده های مطروحه و انجام کلیه وظایف ماده ۴ قانون حمایت قضائی از بسیج در مورد افراد آن قانون از جمله وظایف این دفاتر می باشدخ به سؤالات حقوقی و قضایی ایثارگران و کمک به مراجع قضائی در تشخیص اعسار افراد کم بضاعت از قبیل ارائه مدارک حقوق و اسناد احوال و املاک  از دیگر فعالیت های این دفاتر به شمار می روند.

نحوه فعالیت دفاتر:

ماده ۴- اقدامات دفاتر با درخواست کتبی متقاضی و پس از اطمینان از دارا بودن هر یک از شرایط مندرج در ماده ۲ این آئین‌نامه آغاز می‌گردد.

ماده ۵- کلیه اقدامات دفاتر در هر مرحله از مراحل دادرسی، با درخواست و اعلام فرد متقاضی صورت می‌‌گیرد.

ماده ۶- قبول وکالت از سوی دفاتر حمایت باید به مراجع ذیربط اعم از قضائی، انتظامی و سایر سازمانهای مرتبط، اعلام و سازمانها و مراجع مزبور نیز موظفند در چارچوب این آئین‌نامه همکاریهای لازم را بعمل آورند.

همچنین به موجب ماده ۷ این قانون، دفتر حمایت حقوقی و قضائی ایثارگران دارای اختیارات ذیل می باشد:

الف) انجام اقدامات لازم برای آگاهی از آخرین وضعیت پرونده متقاضی.

ب) انجام مکاتبات لازم و تنظیم و ارسال دادخواست و لوایح بعنوان وکیل متقاضی.

ج) شرکت در جلسات دادرسی و یا سایر جلسات متشکل در رابطه با پرونده.

د) انجام هرگونه اقدام ضروری در جهت حسن اجرای وظایف محوله.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.