رئیس قوه قضاییه:

کسانی که به مذاکره با آمریکا پایبند هستند نگاه توحیدی ندارند

آملی لاریجانی گفت: کسانی که تمام ذکر و خیرشان ارتباط با آمریکا است و باور دارند که تمام مشکلات با مذاکره حل می شود این افراد نگاه توحیدی ندارند.

آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در سومین نشست هم اندیشی اساتید بسیجی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که  در مجتمع آدینه برگزار شد با اشاره به تلاش بی وقفه بسیجیان در تمام زمینه ها به ویژه حوزه بهداشت و درمان در بخش خدمت رسانی به مردم گفت: نگاه توحیدی در همه ساحت های زندگی فردی و اجتماعی ما دخالت دارد. زندگی امروزی ما با کسرت های زیادی توام شده که این کسرت ها موجب غفلت هستند و هرچه دنیا به سمت پیشرفت ها می رود باعث زیاد شدن کسرت ها می شود که این کسرت ها انسان را به گناه می کشاند و دچار غفلت انسان ها می شود.

وی افزود: گرچه پیشرفت انسان در علوم اجتماعی فرصت های جدیدی بوجود آورده ولی در کنار آن غفلت هایی نیز بوجود آورده که نگاه توحیدی به کارها باعث برطرف شدن مشکلات می شود و نقطه مقابل غفلت ها است. قبول داشتن نگاه توحیدی باید در اعمال ما باشد چرا که نگاه توحیدی سامان دهنده کارها است و این نگاه عزت آور است. ریشه و اصل این نکته است که انسان به یک حقیقت مطلقی ایمان داشته باشد که همه قدرت ها و حرکات به او وابسته است و همه چیز به او قائم هستند. اگر به خداوند ایمان واقعی داشته باشیم تمام مشکلات ما برطرف می شود چرا که او مالک حقیقی است.

آملی لاریجانی اضافه کرد: خداوند حد ندارد و بهترین استدلالات بر توحید همین است و او حقیقتی است که همه چیز به او وابسته است و مشکل ما این است که در کارهایمان نگاه توحیدی وجود ندارد. این در حالی است که تمام انبیاء و امامان ما بر نگاه توحیدی تاکید داشته اند. ما در زندگی خود کاری می کنیم که این نور خدایی را در کارها مشاهده نمی کنیم این در حالی است که در قرآن آمده که خداوند نسبت به کسی در حجاب نیست بلکه ما با کارها و اعمال خود باعث دور شدن از خدا و ندیدن ظاهر و نور خدا در زندگی می شویم. صبح که از خواب بلند می شویم نگاهی به این حقیقت نداریم و متاسفانه در کارهای خود نیز توجهی به وجود خدا نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: امام خمینی(ره) شخصی بود با نگاه توحیدی و اگر می گفت که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند از زبان خودش نگفته بود بلکه با نگاه توحیدی این سخن را بیان کرده بود. در نگاه توحیدی از هیچ چیز جز خدا نباید ترسید. کسانی که تمام ذکر و خیرشان ارتباط با آمریکا است و باور دارند که تمام مشکلات با مذاکره حل می شود این افراد نگاه توحیدی ندارند. این در حالی است که تنها خدا تمام کارها را انجام می دهد که همان نگاه توحیدی است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر انسان به خداوند نزدیک شد آنگاه این افراد خوفی از چیزی ندارند چرا که در کنار خداوند هستند و تمام کارها را با نگاه توحیدی جلو می برند. لذا نگاه توحیدی در مسائل سیاسی و بویژه مذاکرات و همه مباحث باید وجود داشته باشد و در این صورت است که افراد به پیروزی خواهند رسید.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: در روایت آمده که خداوند تمام چیزها را به انسان عطا کرده به جز کوچک و خار کردن خود انسان ها و در روایت دیگری آمده که مومن باید عزیز باشد و خداوند مومن را با اسلام و ایمانش می سنجند و اگر کسی به اسلام که با نگاه توحیدی است نظر کرد نزد خداوند عزیز می شود.

آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نگاه توحیدی نگاه ما را به بیماران و اخلاق حرفه ای و پزشکی تغییر می دهد و بیماران را مخلوق حق می بینیم و وقتی بیماران مراجعه می کنند اگر نگاه توحیدی داشته باشیم این مراجعه کنندگان را نماینده خدا می بینیم لذا نوع رفتار ما با فرد تغییر می کند.

وی خطاب به پزشکان بسیجی گفت: نگاه خود را به بیماران بر مبنای نگاه توحیدی انجام دهید. در اینصورت است که اخلاق حرفه ای پزشکان تغییر می کند چرا که بیماران را مخلوق خداوند می دانیم. این نگاه بر پاداش های ما نیز تغییر می کند چرا که خدا را ناظر بر همه کارهای خود می دانیم. انسان موحد باورش این است که با هر قدمی به موت نزدیک می شود لذا توجه ویژه ای به خداوند دارد و این انسان با موت از بین نمی رود بلکه به عالمی دیگر به زندگی خود ادامه می دهد. انسان اگر با نگاه توحیدی قدمی برای خدمت به خلق بردارد توشه ی عظیمی از جانب خداوند برای او نوشته می شود. در قرآن آمده است که انسان ها همه به سوی خداوند سیر می کنند و بیان می کند که بازگشت همه به سوی خداست و چه بهتر که انسانها با عمل صالح به آن دنیا بروند چرا که تنها چیزی که معیار سنجش افراد در آن دنیا است اعمال ما در این دنیا است. در روز قیامت کتابی برای انسان باز می شود که انسان خودش این کتاب را نوشته و اعمال انسان ها در این دنیا حسابگر خود افراد در آن دنیا است. در آخرت باطن انسان ها گشوده می شود.

وی اخلاق پزشکی را بحث مهمی دانست که تاثیر مهمی بر کار پزشکان می گذارد و افزود: پزشکان ارزش هایی را بنیان گذاشتند که باید رعایت شود. برای مثال توجه به بیمار و استقلال بیمار در انتخابش و بحث عدالت آورده شده که باید رعایت شود. ضامن برقراری اخلاقیات نیز مهم است و در عالم اخلاق ضمانت کجاست؟ برای مثال اگر کسی عدالت را در حوزه پزشکی رعایت نکند ضانش کجا است؟ در واقع اعمال ما همان ضمانت است چرا که رفتار ما در این دنیا در آخرت به افراد داده می شود و عین همان کاری که کردیم در دنیا در آخرت برگردانده می شود. ضمانت اخلاقیات ما نگاه توحیدی است و با هر قدمی که بر می داریم آینده ما ساخته می شود که این وجود در آخرت گشوده می شود

رئیس قوه قضاییه با عنوان اینکه نگاه توحیدی در همه جا حضور داشته حتی در ساختار حکومتی ما این نگاه وجود دارد و در قانون اساسی نیز آمده که این حکومت بر مبنای توحید است، تصریح کرد: یکی از محرومیت های ما عدم توجه به مسئله توحید و نگاه توحیدی است. از خداوند تقاضا داریم تمام قلوب مردم ما را به خودش نزدیک کند و توجه ویژه ای به ما داشته باشد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.